Aktualności
Zagrażający bezpieczeństwu ludzi i mienia budynek przy ul. Sokoła 15 – został zabezpieczony
Od wielu miesięcy nieużytkowany budynek mieszkalny wielorodzinny, usytuowany przy ulicy Sokoła 15 w Poznaniu stanowił zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi i mienia. Przebywały w nim, i w jego otoczeniu, osoby postronne, w tym dzieci. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania od wielu miesięcy podejmowali działania zmierzające do wyegzekwowania od właściciela nieruchomości wykonania zabezpieczeń, uniemożliwiających wstęp do tego obiektu. Wszystkie nasze wezwania i zalecenia pozostawały bez odzewu.
Formy kontroli nadzoru budowlanego w odniesieniu do legalnie użytkowanych obiektów
- Nadrzędna kategoria: Porady
Warunkiem wyrażenia, przez organ nadzoru budowlanego (np. przez PINB dla Miasta Poznania), zgody na użytkowanie obiektu budowlanego jest stwierdzenie zgodności jego budowy z projektem budowlanym zatwierdzonym w decyzji o pozwoleniu na budowę, wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej (np. przez Prezydenta Miasta Poznania). Stwierdzenie zgodności realizacji budowlanej inwestycji z pozwoleniem na budowę następuje w wyniku analizy dokumentów (m.in. dokumentacji powykonawczej budowy) dołączonych przez inwestora do zawiadomienia o zakończeniu robót lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. W tym drugim przypadku inspektorzy, np. PINB dla Miasta Poznania, przeprowadzają obowiązkową kontrolę.
Czytaj więcej: Formy kontroli nadzoru budowlanego w odniesieniu do legalnie użytkowanych obiektów
Wzrasta liczba kontroli obiektów wielkopowierzchniowych w Poznaniu
- Nadrzędna kategoria: Działalność Inspektoratu
W 2021 roku inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania skontrolowali sposób wywiązywania się przez właścicieli lub zarządców obiektów budowlanych z obowiązku właściwego utrzymania 20 wielkopowierzchniowych budynków. W 2022 roku kontrolom poddano 30 takich obiektów, natomiast w roku 2023 skontrolowano w Poznaniu 40 budynków wielkopowierzchniowych.
Czytaj więcej: Wzrasta liczba kontroli obiektów wielkopowierzchniowych w Poznaniu
Informacja dla osób składających wnioski o zbadanie legalności wykonania nośników reklamowych na terenie miasta Poznania
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania informuje, że w związku z ogromną skalą ciągle wpływających wniosków dotyczących legalności wykonania różnego rodzaju nośników reklamowych na terenie miasta Poznania, pracownicy tut. Inspektoratu systematycznie prowadzą kontrole dotyczące zgłaszanych przypadków. Należy wyjaśnić, że każdy zgłoszony przypadek wiąże się z koniecznością przeprowadzenia najpierw czynności kontrolnych w terenie. Następnie ustala się, czy wykonanie konkretnego nośnika poprzedzone było dokonaniem zgłoszenia, bądź uzyskaniem pozwolenia na budowę (w zależności od rodzaju nośnika). Ponadto ustalani są właściciele nieruchomości, na której znajduje się nośnik oraz jego inwestor. Po ustaleniu w trakcie wyżej opisanego postępowania wyjaśniającego tych podstawowych informacji, w przypadku, gdy okaże się, że dany nośnik wykonany został samowolnie, wszczynane jest postępowanie administracyjne. Postępowanie administracyjne jest wieloetapowe i kończy się legalizacją, bądź nakazem rozbiórki.
Poznańskie place budowy Anno Domini 2023. Spowolnienia inwestycyjnego ciąg dalszy
Podsumowanie ruchu budowlanego w Poznaniu za 2022 rok, które zostało opracowane w poznańskim inspektoracie nadzoru budowlanego na początku ubiegłego roku, już wówczas diagnozowało spadek liczby realizowanych inwestycji. W 2022 roku jedynie w zakresie budynków mieszkalnych jednorodzinnych odnotowaliśmy niewielki, w stosunku do poprzedniego roku, wzrost zakończonych inwestycji. We wszystkich pozostałych kategoriach obiektów budowlanych nastąpił umiarkowany bądź znaczny spadek oddanych do użytkowania obiektów. Podobnie wyglądała sytuacja w zakresie rozpoczętych w 2022 roku inwestycji.
Czytaj więcej: Poznańskie place budowy Anno Domini 2023. Spowolnienia inwestycyjnego ciąg dalszy
Strona 1 z 5