Warunkiem wyrażenia, przez organ nadzoru budowlanego (np. przez PINB dla Miasta Poznania), zgody na użytkowanie obiektu budowlanego jest stwierdzenie zgodności jego budowy z projektem budowlanym zatwierdzonym w decyzji o pozwoleniu na budowę, wydanej przez organ administracji architektoniczno-budowlanej (np. przez Prezydenta Miasta Poznania). Stwierdzenie zgodności realizacji budowlanej inwestycji z pozwoleniem na budowę następuje w wyniku analizy dokumentów (m.in. dokumentacji powykonawczej budowy) dołączonych przez inwestora do zawiadomienia o zakończeniu robót lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. W tym drugim przypadku inspektorzy, np. PINB dla Miasta Poznania, przeprowadzają obowiązkową kontrolę.
Czytaj więcej: Formy kontroli nadzoru budowlanego w odniesieniu do legalnie użytkowanych obiektów
Obowiązek sporządzenia projektu technicznego dotyczy inwestycji (dla których wydano pozwolenie na budowę lub przyjęto zgłoszenie z projektem) zaprojektowanych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1333 z późn. zm.), które obowiązują od 19.09.2020r. Przez okres 12 miesięcy od tej daty istnieje możliwość uzyskania pozwolenia na budowę w oparciu o projekt budowlany sporządzony na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów.
"...w procesie budowlanym mogą pojawić się inne osoby, z określonym przez inwestora lub wykonawcę robót zakresem obowiązków, ale w żaden sposób nie mogą one ingerować w materię praw i obowiązków, przypisanych uczestnikom procesu budowlanego w ustawie Prawo budowlane."
Cały artykuł do pobrania w pliku w formacie PDF: uczestnicy_procesu_budowl.pdf 624KB
Niniejszy artykuł jest odpowiedzią na wątpliwości osób mających wykonywać roboty budowlane na podstawie decyzji wydawanych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania.
Na wstępie należy wyjaśnić, że ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) zawiera generalną zasadę, zawartą w art. 28, która mówi, że roboty budowlane (zdefiniowane w niżej przytoczonym art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego) można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Od tej zasady przewidziane są zwolnienia uregulowane w art. 29, 29a, 30 i 31. Zwolnienia te w części przypadków sprowadzają się do tego, że na określone roboty budowlane (tam wymienione), zamiast wymogu uzyskania decyzji pozwolenia na budowę istnieje wymóg dokonania zgłoszenia zamiaru wykonania tych robót. Natomiast dla części robót zwolnienia te oznaczają, że na ich wykonanie nie jest potrzebne, ani pozwolenie na budowę, ani dokonanie zgłoszenia zamiaru ich wykonania.