Inspektor przypomina
Od 18 września 2023r. protokół elektroniczny będzie jedyną ważną formą protokołu kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych), określonego w art. 62 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 z późn. m.). Z tym dniem zacznie funkcjonować pełna wersja systemu Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, co wynika z komunikatów Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 21 lipca 2023r. (Dz. U. 2023, poz. 1441 i poz. 1451-1455), w tym w sprawie określenia dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających sporządzenie protokołu kontroli z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego centralną ewidencję emisyjności budynków, na zasadach, o których mowa w art. 62a ust. 5 i 6 ustawy Prawo budowlane.
Szanowni Państwo, przypominam o ciążących na właścicielach i zarządcach obiektów budowlanych obowiązkach zachowania bezpieczeństwa użytkowania i właściwego stanu technicznego obiektów budowlanych, wynikających z art. 61 pkt 2 ustawy Prawo budowlane.
Uczestników procesu budowlanego jest czterech: inwestor, projektant, kierownik budowy lub robót oraz inspektor nadzoru inwestorskiego. Każdy z nich, za wyjątkiem inwestora, wykonuje samodzielną funkcję techniczną w budownictwie. Warunkiem wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie jest po pierwsze posiadanie uprawnień budowlanych w odpowiedniej specjalności, a po drugie przynależność do właściwej izby samorządu zawodowego. Inwestorem może być natomiast każda osoba prawna lub osoba fizyczna, która posiada prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Prawo to umożliwia zarówno budowę (wykonanie nowego obiektu budowlanego oraz nadbudowę, rozbudowę bądź odbudowę obiektu istniejącego), jak i wykonanie innych robót budowlanych (przebudowę, remont, montaż lub rozbiórkę obiektu budowlanego).