Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania

Herb Poznan

Duzy budynek wielorodzinny w trakcie budowy, widoczny dźwig

W październiku i listopadzie 2022 roku, inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania przeprowadzili kilkadziesiąt kontroli prewencyjnych. Dotyczyły one nośników reklam oraz placów budowy. Wyniki kontroli reklam zostały omówione w odrębnym sprawozdaniu. W tym materiale skupię się na wynikach niezapowiedzianych kontroli legalności i prawidłowości robót budowlanych prowadzonych przy wznoszeniu nowych obiektów.

Pod koniec ubiegłego roku inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego skontrolowali 30 placów budowy. Na placach tych powstają budynki o następujących funkcjach:

- mieszkalne jedno i wielorodzinne, w tym zespoły budynków o funkcji mieszkalno-biurowo-handlowo-usługowej,
- użyteczności publicznej, w tym opieki zdrowotnej i oświaty,
- handlowo-usługowe,
- biurowe,
- biurowo-usługowo-mieszkalne.
Przedmiotem naszych ubiegłorocznych kontroli były duże inwestycje, realizowane na podstawie projektów budowlanych zatwierdzonych w decyzjach o pozwoleniu na budowę.

Celem kontroli było sprawdzenie zarówno kwestii formalnych, takich jak: ogrodzenie terenu, umieszczenie (w widocznym miejscu) tablicy informacyjnej i ogłoszenia zawierającego dane bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, posiadanie dziennika budowy, planu BIOZ i projektu technicznego (jeśli był wymagany), jak i zgodności prowadzonych robót z projektem budowlanym zatwierdzonym w pozwoleniu na budowę.

Kontrole wykazały, że kierownicy budów, w zakresie prowadzenia dokumentacji budowy oraz oznakowania i zabezpieczenia terenu budowy, znają zakres swych obowiązków i realizują je bez zastrzeżeń. Nie pojawiły się również (za jednym wyjątkiem) uwagi dotyczące realizowania założeń zawartych w planach bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – mające bezpośredni wpływ na życie i zdrowie pracowników zatrudnionych przy robotach budowlanych. Na żadnym spośród skontrolowanych placów budowy – nie stwierdzono niezgodności prowadzonych robót z projektem budowlanym zatwierdzonym w decyzji o pozwoleniu na budowę – co wymagałoby opracowania projektu zamiennego i uzyskania decyzji o zmianie tego pozwolenia.

Kontrole inspektorów poznańskiego nadzoru budowlanego wykazały jedynie niewielkie uchybienia polegające na:
- nie dokonaniu, przez uprawnionego geodetę, wpisu w dzienniku budowy o wytyczeniu obiektu na gruncie. Odnotowano dwa takie przypadki,
- braku porządku na placu budowy,
- nieprawidłowym zabezpieczeniu wykopu,
- niekompletności projektu technicznego,
- braku części balustrad ochronnych na klatkach schodowych, podczas budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego.

Poza wyżej wymienionymi uchybieniami, które zostały natychmiast usunięte, inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania nie stwierdzili innych nieprawidłowości.

Integralną częścią niniejszego podsumowania jest tabelaryczne zestawienie wyników 30 kontroli, które przeprowadzono pod koniec ubiegłego roku na poznańskich placach budowy.

 

Paweł Łukaszewski
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania

Poznań, 20 lutego 2023 roku

 

 

Budynek - blok mieszkalny w trakcie budowy, widoczny dźwig

Budynek wielorodzinny z wykończoną elewacją, widoczny fragment placu budowy 

Wnętrze budynku podczas budowy, betonowe schody zabezpieczone tymczasową drewnianą poręczą