Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania

Herb Poznan

Na dzień 30 listopada 2022 roku na terenie miasta Poznania znajdowało się 747 obiektów wielkopowierzchniowych. Należy w tym miejscu dodać, że obiekty wielkopowierzchniowe, to zarówno budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2, jak i inne obiekty budowlane (budowle, na przykład wiaty) o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2. Zgodnie z przepisami ustawy Prawo budowlane obiekty wielkopowierzchniowe podlegają kontrolom stanu technicznego – co najmniej dwa razy w roku, w terminach do 31 maja oraz do 30 listopada.

Zakres dwukrotnych, w ciągu roku, kontroli obejmuje sprawdzenie:

  • elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe warunki atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu,
  • instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,
  • instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

Osoba, z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi, dokonująca (na zlecenie właściciela lub zarządcy obiektu) kontroli obiektu wielkopowierzchniowego jest zobowiązana do pisemnego  i bezzwłocznego, po jej przeprowadzeniu, zawiadomienia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego o swych ustaleniach i wnioskach. Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu budowlanego ma natomiast obowiązek, aby w czasie lub bezpośrednio po przeprowadzonej kontroli – usunąć stwierdzone uszkodzenia oraz uzupełnić braki, które mogłyby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia bądź środowiska, a w szczególności katastrofę budowlaną, pożar, wybuch, porażenie prądem elektrycznym albo zatrucie gazem.

Od momentu wejścia w życie szczegółowych przepisów dotyczących kontroli obiektów wielkopowierzchniowych, a więc od 2007 roku, nie ograniczaliśmy się nigdy do prowadzenia rejestru takich obiektów i do analizy treści przesyłanych nam zawiadomień o wynikach kontroli, zlecanych przez właścicieli lub zarządców. Ważnym obszarem naszej aktywności zawsze były, i pozostaną, prewencyjne działania kontrolne, podczas których sprawdzamy także stan techniczny obiektów wielkopowierzchniowych. Tak było również w 2022 roku, kiedy to inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego skontrolowali zarówno sposób wywiązywania się przez właścicieli lub zarządców obiektów wielkopowierzchniowych ze swych ustawowych obowiązków, jak i przyjrzeli się stanowi technicznemu tego rodzaju obiektów.

Oprócz monitorowania treści zawiadomień, jakie otrzymujemy od osób przeprowadzających przeglądy stanu technicznego, każdego roku inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego dokonują problemowych kontroli tego rodzaju obiektów.

W 2022 roku przeprowadzono 30 kontroli sposobu utrzymania i stanu technicznego obiektów wielkopowierzchniowych. To o 14 kontroli więcej, niż w roku 2021. Kontrole te obejmowały zarówno budynki mieszkalne wielorodzinne, produkcyjne, magazynowe i handlowe, jak i obiekty użyteczności publicznej, na przykład szkoły, muzea i centra handlowe.

Jakie zatem wnioski wynikają z tegorocznych kontroli sposobu utrzymania i stanu technicznego budynków wielkopowierzchniowych:

  1. W każdym spośród sprawdzonych obiektów wielkopowierzchniowych osoby posiadające odpowiednie uprawnienia budowlane przeprowadziły, co najmniej dwa razy w roku (w terminach do 31 maja i do 30 listopada), kontrole ich stanu technicznego.
  2. Dla każdego spośród skontrolowanych budynków ich właściciele lub zarządcy prowadzili Książkę Obiektu Budowlanego.
  3. Każda z przeprowadzonych (przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi) kontroli stanu technicznego obiektów wielkopowierzchniowych została potwierdzona zawiadomieniem poznańskiego inspektoratu nadzoru budowlanego.
  4. Podczas kontroli okresowych stwierdzono następujące nieprawidłowości w stanie technicznym budynków:
  • spękania ścian zewnętrznych i wewnętrznych,
  • ubytki okładzin ściennych,
  • zacieki (głównie w halach garażowych) oraz zawilgocenia ścian,
  • ugięcie elementów konstrukcyjnych (podciągów),
  • korozja obróbek blacharskich,
  • korozja stropu nad wjazdem na podziemny parking,
  • złuszczenia farby na elewacjach,
  • ubytki bądź odparzenia tynków zewnętrznych.
  1. Wszystkie skontrolowane budynki mogą być bezpiecznie użytkowane.

  2. W odniesieniu do 10 spośród 30 skontrolowanych budynków zostaną wszczęte postępowania administracyjne, których celem będzie wyegzekwowanie – od ich właścicieli bądź zarządców – usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Integralną częścią niniejszego opracowania jest szczegółowe zestawienie wyników kontroli oraz dokumentacja fotograficzna.

 

Uwaga! Prewencyjne kontrole obiektów wielkopowierzchniowych zostaną przeprowadzane także w bieżącym roku.

 

Paweł Łukaszewski
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania

Poznań, grudzień 2022 roku

 

Budynek Muzeum Narodowego w Poznaniu przy Alei Marcinkowskiego 9