W celu legalnego wykonania urządzeń reklamowych, które podlegają regulacji przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, tj. są obiektami budowlanymi lub powstają w wyniku robót budowlanych, ustawa przewiduje dwa tryby, które alternatywnie powinny zostać dopełnione przez inwestora: dokonanie zgłoszenia bądź uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę.
A. Decyzja o pozwoleniu na budowę wymagana jest w przypadku:
- Budowy wolno stojących trwale związanych z gruntem urządzeń reklamowych.
- Instalowania tablic i urządzeń reklamowych na obiektach wpisanych do rejestru zabytków oraz reklam świetlnych i podświetlanych usytuowanych poza obszarem zabudowanym w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym.
- Instalowania tablic i urządzeń reklamowych wymagających zgłoszenia, w przypadku gdy właściwy organ administracji architektoniczno – budowlanej wyda decyzję o sprzeciwie i nałoży na inwestora obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.
Procedura występowania o wydanie pozwolenia na budowę przedstawia się w następujący sposób:
- Do właściwego organu administracji architektoniczno – budowlanej (w przypadku Poznania – Prezydent Miasta) należy złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę, zgodnie z wzorem tego wniosku, określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 23 czerwca 2003 r. w sprawie wzorów: wniosku o pozwolenie na budowę, oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i decyzji o pozwoleniu na budowę (Dz. U. z 2003 r., nr 120, poz. 1127 z późn. zm.).
- Do wniosku należy dołączyć:
- cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem o przynależności autora projektu do właściwej izby samorządu zawodowego.
- oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zgodnie z wzorem tego oświadczenia zawartym w załączniku do rozporządzenia, o którym mowa w pkt 1.
- decyzję o warunkach zabudowy w przypadku braku obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
- Kompletny wniosek powoduje wszczęcie postępowania w przedmiocie wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.
B. Zgłoszenie jest wymagane w przypadku:
- Instalowania tablic i urządzeń reklamowych.
Procedura dokonywania zgłoszenia przedstawia się w następujący sposób:
- Zgłoszenia należy dokonać we właściwym organie administracji architektoniczno – budowlanej przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Organem tym jest Prezydent Miasta Poznania (działający poprzez Wydział Urbanistyki i Architektury UMP) w przypadku urządzeń reklamowych przewidzianych do realizacji na terenie Miasta Poznania.
- Do wykonywania robót można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenie w.w. organowi kompletnego zgłoszenia organ ten nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu rozpoczęcia robót.
- W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
Szczegółowe informacje dotyczące powyższych trybów realizacji inwestycji (miejsce składania wniosków, wysokość opłaty skarbowej, terminy realizacji wniosków itp.) oraz formularze do pobrania zawarte są w Biuletynie Informacji Publicznej Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania na stronie internetowej tego wydziału (www.bip.poznan.pl )
Przepisami szczególnymi wymagającymi uzyskania dodatkowych pozwoleń, których przedłożenie jest konieczne przy dokonywaniu zgłoszenia jak i uzyskiwaniu pozwolenia na budowę są:
- przepis art. 36 ust. 1 pkt 1,2 i 10 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2003 r., nr 162, poz. 1568 z późn. zm.) stanowiący, iż pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków (w przypadku Miasta Poznania Miejskiego Konserwatora Zabytków) wymaga: prowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru, wykonywanie robót budowlanych w otoczeniu zabytku oraz umieszczanie na zabytku wpisanym do rejestru urządzeń technicznych, tablic, reklam oraz napisów
- przepis art. 40 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r., nr 19, poz. 115 z późn. zm.) stanowiący, iż zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi, w drodze decyzji administracyjnej - umieszczania w pasie drogowym obiektów budowlanych niezwiązanych z potrzebami zarządzania drogami lub potrzebami ruchu drogowego oraz reklam.
Warto również wskazać na dodatkowe regulacje które muszą być spełnione przy wykonywaniu robót budowlanych związanych z powstawaniem urządzeń reklamowych:
- przepis § 293 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.) w ustępie pierwszym i szóstym głosi, że tablice informacyjne, reklamy i podobne urządzenia oraz dekoracje powinny być tak usytuowane, wykonane i zamocowane, aby nie stanowiły zagrożenia bezpieczeństwa dla użytkowników budynku i osób trzecich. Urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy, umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców. Jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego.
- przepis § 14a ust. 3 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. z 1999 r., nr 74, poz. 836 z późn. zm.) stanowiący, iż na budynku mieszkalnym wielorodzinnym mogą być instalowane urządzenia i nośniki reklamowe oraz inne urządzenia niezwiązane z użytkowaniem budynku lub mieszkania, o ile nie ograniczają oświetlenia dziennego mieszkania.
Opracował:
Paweł Wilkosz
Zastępca Kierownika Oddziału
Orzecznictwa Administracyjnego
PINB dla Miasta Poznania