Od wielu miesięcy nieużytkowany budynek mieszkalny wielorodzinny, usytuowany przy ulicy Sokoła 15 w Poznaniu stanowił zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi i mienia. Przebywały w nim, i w jego otoczeniu, osoby postronne, w tym dzieci. Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania od wielu miesięcy podejmowali działania zmierzające do wyegzekwowania od właściciela nieruchomości wykonania zabezpieczeń, uniemożliwiających wstęp do tego obiektu. Wszystkie nasze wezwania i zalecenia pozostawały bez odzewu.
W związku z zaistniałą sytuacją podjęliśmy w Inspektoracie decyzję o konieczności zastępczego wykonania zabezpieczeń, dotyczących zarówno obiektu, jak i jego otoczenia. Niestety powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego nie są dysponentami środków, które na taki cel można przeznaczyć. W związku z powyższym, po oszacowaniu kosztów wykonania niezbędnych zabezpieczeń, PINB dla Miasta Poznania zwrócił się do Wojewody Wielkopolskiego o przyznanie środków na zastępcze wykonanie takich robót. Wniosek został zaakceptowany, dzięki czemu można było, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych, wyłonić wykonawcę robót zabezpieczających.
29 sierpnia bieżącego roku inspektorzy poznańskiego nadzoru budowlanego dokonali oględzin i odbioru wykonanych robót. Ich zakres obejmował między innymi:
- zamontowanie stalowej konstrukcji i zawieszenie na niej siatki ochronnej uniemożliwiającej spadanie fragmentów elewacji bezpośrednio na chodnik,
- skucie odpadających i luźnych fragmentów elewacji,
- uzupełnienie ogrodzenia wokół budynku,
- zabezpieczenie otworów okiennych i drzwiowych na parterze budynku,
- uporządkowanie terenu wokół budynku,
- zamontowanie tablic ostrzegawczych i informacyjnych.
Do niniejszej informacji dołączam 10 fotografii dokumentujących wykonane zabezpieczenia.
Paweł Łukaszewski
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania
Poznań, 30 sierpnia 2024 roku